Τετάρτη, 24 Οκτωβρίου 2012

Αποκλεισμός-σόκ και πρόωρο...αντίο του Εργοτέλη στο Κύπελλο Ελλάδος!

O Eργοτέλης συνέχισε και φέτος την αρνητική παράδοση στο Κύπελλο Ελλαδος, καθώς αποκλείστηκε απο την διοργάνωση απο την πρώτη κι'ολας φάση γνωρίζοντας την ήττα στα πέναλτι (6-5)
απο τον Αιγινιακό Αιγινίου (ομάδα της Football league 2). H κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με σκόρ 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 9' με γκόλ του Πλατάκη. Ο Εργοτέλης ισοφάρισε στο 40' με τον Δωματά. Παρά τις μεγάλες ευκαιρίες που είχαν και οι δυο ομάδες το 1-1 παρέμεινε στην κανονική διάρκεια και την παράτασ. Στο 79' ο Εργοτέλης είχε δοκάρι με τον Λαμπίν. Στην παράταση και οι δυο ομάδες είχαν μεγάλες ευκαιρίες, ενώ και ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη Καβουσάκης έκανε σωτήριες επεμβάσεις.
Το 1-1 παρέμεινε όμως και όλα κρίθηκαν στα πέναλτι. Εκεί πιο ψύχραιμοι οι γηπεδούχοι πήραν την πρόκριση. Σαρής και Ουέλιγκτον έχασαν τα πέναλτι για την ομάδα του Εργοτέλη. Ο Σίνισα Γκόγκιτς άφησε εκτός αποστολής πολλούς έμπειρους παίκτες, δίνοντας την ευκαιρία στα νέα παιδιά του συλλόγου, όμως δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση και πλέον θα αφοσοιωθεί στις υποχρεώσεις του στο πρώτάθαλημα της Football league.